Nejvyšší kasta

Opět nadešel čas střelby do vlastních řad. Dámy a pánové záhy zjistíte, proč většina lidí považuje skatery za idioty…a proč mají pravdu.

Někde jsem zaslechl slovní hříčku „hate-boarding“, která je pro současný stav skateboardingu v české kotlině opravdu příznačná. Hejtujeme všechno – bikery, koloběžkáře, bruslaře, špatný povrchy, špatný parky, měkký desky, kamínky, roztrhaný boty….prostě na všechno kydneme trošku žluči…na všechno včetně ostatních skaterů, kromě nás samotných a večer usínáme s hřejivým pocitem, že všechno stojí za píču, jen nedoceněnej génius v nás vytahuje svět z abolutní žumpy.

scoot

Na dvou případech týkající se nejožehavějšího tématu, který skaters řeší, tj. koloběžkářů, bych rád dokázal, proč jsme idioti spíš my a ne oni. Samozřejmě asi jako všichni z vás nemám rád, když mi na transferu stojí děcko s koloběžkou nebo když ho najdete na dně bowlu na konci snakerunu, kde jste zrovna nabrali max rychlost. Každopádně chování koloběžkářů je daný chybějící koloběžkářskou „generací Y“. Na koloběžkách prakiticky jezdí pouze „zetka“, což znamená, že jde výhradně o malý prcky, kterým chybí vzor, kterej by ve skateparku sledovali a učili by se od něj jak se v něm pohybovat a respektovat tak ostatní jezdce v parku včetně skaterů. Staršího týpeka na prkně, kterej vás málem srazí při nájezdu na bednu se slovy „kurva dávej bacha“ asi nejde moc za takovýhodle role-modela považovat. Takže jakožto skateři stojíme před nepříjemnou pravdou – pokud chceme, aby se koloběžkáři naučili pohybovat v parku a nedocházelo ke „kontra-hejtům“ alá koloběžkář, co napsal do parku Fuck skaters, budeme se muset vrhnout na misionářskou práci a každýmu děcku, který v parku překáží trpělivě vysvětlit proč má stát jinde a tím si je vychovat. Samozřejmě je můžeme ze skateparků vyhnat s pochodněma, ale to je ten druhej problém….

Nedávno jsem se dozvěděl, že koloběžkáři chtějí dělat závod na Stalinu. Jedno médium to uvedlo titulkem, že „si snad dělaj prdel a jejich drzost nezná hranic“. Nad konáním akce teda moje srdce taky neplesá radostí, ale rozhodně nechápu vlny rozhořčení pod linkem na Facebooku. Reakce, který se tam objevujou, působí tak, že na nebohý děcka tam budou fakt čekat skateři s molotowama. Ve skutečnosti se kromě menší žabo-rybí slovní přestřelky stane beztak jako obvykle prd. Přehrávám si v hlavě zpětně všechny interview se známýma skaterama, který jsem kdy viděl a spíš se mi vybavujou asociace typu: svoboda, tolerance, neexistující hranice než hejtování malejch dětí. Stalin je samozřejmě místo, který je symbolem českýho skateboardingu, ale jelikož se jedná o veřejnej prostor, nemyslím, že bychom měli právo komukoli bránit v jeho užívání.

prague street comp

Skateboarding za dobu svý existence měl už dávno morálně dospět a my s ním. Pokud po někom hodíš kamenem, nečekej, že on při nejbližší příležitosti neudělá to samý. Tyhle zbytečný spory zbytečně ústí v to, že společnost si myslí, že skateři jsou netolerantní skupina, která dokáže jen všechno zničit. Jak jinak si mám vysvětlit nedávnej rozhovor se správcovou na Proseku ve skateparku. Říká mi, že děcka si skateparku neváží, ničí ho a že ho proto asi zavřou. Chvilku ještě vyzvídám, pak zaplatím deset korun a jdu si zaskejtovat. Nepřijemným překvapením ale je, že celej park je totálně rozmrdanej a než začneme jezdit, musíme ho z větší části znovu postavit. Když si od správcový následně půjčuju koště, vysvětluju jí, že to skateři přeci nemohli udělat. Dává mi za pravdu. Když ale po dvou hodinách musí běhat za ignorujícíma mlaďasama v nejnovějších Nike botách za dva a půl, který prolezli plotem, aby nemuseli platit 10 Kč a přemlová je, aby zaplatili, pochybuju, že si moje slova vybavuje a od cíle park zavřít asi bohužel neupustí. Škoda, měl jsem to tam rád.

Vzdělávejte se, holomci!
Vzdělávejte se, holomci!

No a proč se tenhle článek jmenuje nejvyšší kasta? Když jsem byl v Indii kámoš Aswin mě vzal na návštěvu ke svýmu tchánovi. Říkal, že je z kasty Brahmanů (tj. té nejvyšší s překvapivě ruským původem) a Aswinovu svatbu s jeho dcerou neschválil a ani se jí neúčastnil. Ptal jsem se Aswina, jestli kastovní systém na jihu Indie ještě pořád platí a Brahmani jsou tedy něco víc než ostatní. Odpověděl něco ve smyslu: „ONI si myslí, že jsou něco víc“, a smál se. Jde mi o to, aby se ze skaterů nestala arogantní banda Brahmanů, která je všem ostatním pro svou povýšenost jen pro smích. Než příště vyhlásíte děcko, který vám zkazilo sérku, pořádně se nadechněte a vzpomeňte moje slova, než na něj začnete nadávat…

Chvályhodná iniciativa!
Chvályhodná iniciativa!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s