Českej fenomén: boty pro zamrzláky

Nedávno jsem slyšel super pojem „zamrzlák“. Že nevíte o co jde? Jedná se o typicky českej fenomén ne nepodobej ponožkám v sandálech. Chleby, buffy, lodě…říkejte jim jak chcete. Boty, který jsou čistým destilátem zlatý éry skateboardingu přelomu 90.let a milénia.

V tý době jely boty, který byly vycpaný molitanem k prasknutí. A do dneška mají v ČR svý věrný zákazníky a de facto každá značka je má ve svým portfoliu. Tady je výběr těch nejlepších… nebo spíš nejhorších?

etnies-fader-19-black-dirty-wash-70

Etnies Fader/ Cinch

Pamatuju si to úplně živě: stojíme s Rusákem (zástupce Etnies v ČR) v showroomu v Amsterdamu. Koukáme na novvý modely a mezi nimadominuje velikostí i ošklivostí tahle bota. Přijde obchoďák z Portugalska a povídá: „Tuhle botu já nejsem schopnej v Portugalsku prostě prodat.“ Rusák jen suše odvětil: „To je nejprodávanější Etnies bota v ČR.“ Au! Ačkoli se model dočkal spousty alternativ (LS, vulc atp.) její klasické provedení v černém nubuku je benchmarkem nevkusu.

boty-dvs-tycho-grey-black-original

DVS Militia, Celsius, Discord, Enduro….

Značka DVS se v posledních trendech „sk8shoewars“ moc nechytá. A to i přesto, že po jejím krachu je údajně jedním z vlastníků Justin Timberlake. Takže si jedou svůj vlastní segment: skate boty pro lidi, který vlastně už ani neskejtujou. Nicméně upřímně musím uznat, že poslední model DVS Tycho je tak retro, až se mi začal dost líbit:)

es-reintroduces-the-original-accel-0

éS Accel OG

I přesto, že Accel dostal letos svýho hubenějšího bráchu, kterej je za mě jednou z nejpovedenějších bot loňska/letoška, paralelně běží výroba klasického Accelu, který dostal přízvisko OG. Accel jako takovej mě vždycky hrozně bavil, ale přiznám se, že tuhle v nich přišel na Stalina týpek a už z dálky první co z něj bylo vidět, tak byly boty. Tak veliký jsou (kór když máš velikost US11 a víc).

osris-d3v

Osiris D3

Čestné místo v síni slávy parníků určených pro skateboarding zaujímá Osiris. Značka už ale pár let dost skomírá a návrat na její původní místo na slunci nezachránil ani pokus zvaný Osiris D3V.

dc-court

DC Court/ Net

DCčka byly taky hodně dlouhou dobu synonymem obřích bot. Dietu začínají dostávat až někdy v době, kdy do DC přešel Mikey Taylor od DVS pokud se dobře pamatuju. Nedostatek inpirace pro pokračování v linii, kterou si značka sama nalajnovala se odráží v recyklaci legendárního modelu Lynx ať už jako cruisek, vulc, nebo vulc mid… žádná verze už není tak ikonická jako původní.

globe

Globe CT-IV CLASSIC

Tohle je totální úlet. Nedávno jsem při surfování na netu narazil na tenhle absolutní bizár. Globe poslední dobou jede hlavně na vlně alternativ promodelu Marka Appleyarda – Mahalo. Ale tohle je náhrobek legendárních hardflipů Cheta Thomase. Bez prdele: tohle si fakt můžete koupit (ironií osude je, že zrovna ne v ČR:)

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s