Fajfky, pruhy a ty ostatní aneb korporace ve skateboardingu vol. II

Po delší době sem si řekl, že je čas opět otevřít bezednou studnici tématu skater owned companies vs. korporace. Upřímně řečeno můj názor na působení firem, které nevlastní skateři doznal značnýho posunu a tady je proč:

Všechno začalo zprávou o konci Alien Workshop. To, že už dlouho nebyli v nejlepší kondici už do světa delší dobu prosakovalo – nejdřív to vlastní nějaká korporace z burzy, pak to Dyrdek slavnostně odkoupí zpátky, následně se dějou nějaký ne úplně košer věci s lidma v týmu… no prostě to k tomu tak nějak směřovalo. Tak si říkám, ok, Alien sem měl vždycky rád, měli vždycky nejlepší desky, tak si ze sentimentu koupím jednu z tý poslední série, ačkoli jí měli už jen v tom jednom obchodě, kterej zkurvil celej českej skate business….whatever, za to gesto to stálo! To, že kvalita desek AWS šla od doby, co jsem jí naposled měl rapidně dolu by mi asi ani tolik nevadilo. Jaký ale bylo moje překvapení, když o několik měsíců později na Bright Trade show v Berlíně AWS hlásí svůj návrat…WTF?

Screen-Shot-2015-01-01-at-09.18.23

Značky, který se tváří jako skater-owned tímhle případem ztratily poslední špetku legitimity. Enjoi vlastní taky nějaká firma z burzy (viz. interview Jerryho Hsu o jeho odchodu od Enjoi), DVS (před)loni zkrachovala a v likvidaci jí pak koupili taky nějaký frajeři v kvádrech, o tom jak Zoo York rozpustil celej skate tým včetně Zereda Basetta asi není třeba ani diskutovat, jaká je vlastnická struktura DC nechci možná ani vědět… Zkrátka tyhle neprůhledný majetkový vztahy způsobujou, že odpadá to, co dává skater-owned firmám jejich hlavní důvod existence – podpora kvalitních lidí a vracení prachů do skatebardingu obecně. Vyvstává pak otázka, proč takový firmy nadále podporovat?

Trevor Colden - případ hodně nezvládnutýho draftu
Trevor Colden – případ hodně nezvládnutýho draftu

Na druhý straně břehu stojí nadnárodní korporace, který do svejch produktovejch portfolií zařadily skejtovou lajnu a nikdy se vlastně netajily tím, že chtěj dělat profit a zvyšovat market share. Mně osobně třeba vždycky vadilo Nike SB, který akorát přetáhlo za velký prachy talenty, který si skater-owned firmy vypiplaly a soustředilo se na velký eventy alá Street league, nebo DEW tour, který ze skateboardingu dělaj něco, co budeme jednou sledovat s pivákem v ruce z gauče na ČT2 v přímým přenosu v době, kdy zrovna nepoběží hokej nebo fotbal. Na druhou stranu, ale Nike vlastní brand jménem Converse a tam se (alespoň zatím) zdá být všechno tak nějak správně – podporujou menší eventy pro lidi, dělají DIY, učí děcka jak točit vlastní videa,mají Pontuse Alva jakožto ambassadora nový vlny evropskýho skateboardingu… Jasně, že to není jako když si Pierre André (vlastník Etnies, éS, Emerica) odtrhuje od huby, aby podpořil skateboarding, ale že je na to vyhrazenej roční marketingovej budget, ale základní cíl zůstává splněnej – podporuje se to, aby se šířil skateboarding a to mi v kontextu výše uvedenýho případu s AWS a dalšíma rádoby skater-owned firmama přijde momentálně tak nějak důležitější.

Může to fungovat - Pontus Alv + Converse
Může to fungovat – Pontus Alv + Converse

Jinak ke změně názoru mi asi hodně dopomohlo taky video s Tony Hawkem, kde mluví o selloutu. Když odmítáte dělat skate tour pro tabákový společnosti a nakonec jezdíte za McDonalds, musíte v tom asi umět trošku chodit…

Je jasný, že to není o tom, že teď všichni rázem budeme kupovat místo Lakai jen Adidas (který mimochodem v poslední době taky docela rozumně podporujou skateboarding jako takovej). Jen je třeba víc přemýšlet nad pozadím věcí a stát se tzv. „prosumery“ (zkratka proactive consumer). Není všechno zlato co se třpytí a nejsou všechny skejtový brandy tak docela vlastněný skaterama, ačkoli se tak tváří…

 

1 komentář: „Fajfky, pruhy a ty ostatní aneb korporace ve skateboardingu vol. II

  1. Je asi otázkou času kdy olympijskou pochodeň převezme od maratonského běžce kluk v NewEra kšiltovce a pojede s ní další kilometry….a já se ptám je to ok? Asi nic není černobílé…ale díky tohle nepotřebuji. Už nějaký čas nesleduji světové závody, kde je v publiku řvoucích 10 000 lidí ani neví proč hlavně louder and louder, kde každej kdo dojede jízdu si hned nasadí kšiltovku Monster nebo RedBull a vrazí mu do ruky plastovou láhev stejné značky, kde má každej tým terapeutů a trenérů. Stejně tak nahlížím na firmy typu Nike, Adidas který já osobně mám spojený s běháním nebo basketballem. A stejně tak na různý realityshow typu ehe jak si bydlím a ehe jaký mám problémy a ehe kolik mám aut….blink blink.
    Jedna z prvních desek jaký jsem si koupil měla u sebe nějakej Bones Brogade Zine a tam byla jedna věta která mě provází celej skejtovej život a pardón na starý kolena to rozhodně měnit nebudu:
    Skateboarding for pure enjoyment!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s