Dry Season movie premiéra + rozhovor s Mirkem Kvapilem

Možná si ještě pamatujete, že když tahle stránka vznikala, byla notně poznamenaná obsesí hledání spotů v opuštěných nádržích a jim podobných vodních dílech. Kromě toho, že jsou tyhle ukrytý poklady dost vzácný, bejvaj taky ze svý podstaty dost obtížný, a proto je mi víc než ctí tady ukázat videopočin lidí, kteří dva roky věnovali tomu, aby vytvořili materiál věnovaný tomuhle ditch fenoménu. Při té příležitosti jsem vyzpovídal i Mirka, který za videem stojí. Tak šťastný a veselý!

Čau Míro, jak vzniknul nápad udělat ditch video a jak dlouho video vznikalo?

V podobnejch věcech jsme s klukama jezdili odjakživa, dávno před vznikem Darkslidu. Pamatuju si tu skvělou, teď už zasypanou nádrž na Vítkově, rádiusovou fontánu v Karlíně nebo ten bazének nad Andělem, kterej stále funguje a po letech sem tu znovu měl možnost udělat nový triky. Za mě je výběr spotu půl hodnoty záběru. Když se zadaří odjet kvalitní trik na neokoukanym místě, je to nejvíc. V Dry season navíc byl ten prvek dobrodružství, přípravy spotu a radosti, že na danym místě jsme možná první skateři ever. Video vznikalo cca. dva roky a nejvíc mě na tom bavilo, že se při něm využili všichni členové týmu – jak starý páky, tak naše hlavní stars. Někdo přispěl zkušenostma, někdo prací s koštětem, někdo zandal trik, tenhle projekt hajpnul celou partu na 110%!

Kolik z toho času zabrala příprava u kompu? Kolik tripů jste nakonec podnikli?

Příprava zabrala magora. Nejdřív se googlilo něco jako „opuštěná hasičská nádrž“, „zchátralé koupaliště“, „retenční nádrž“ a podle fotek se rozhodovalo, zda danou věc přidat na mapu či nikoli. Tady musím nejvíc poděkovat Tarzanovi. Později přišel s revoluční metodou Záhul, kterej několik dnů projížděl na Google maps a Mapy.cz celou zkurvenou republiku s určitým zazoomováním a hledal tvary odpovídající tomu, co hledáme. Chlapi odvedli neuvěřitelně kvalitní práci a pak už nezbejvalo nic jinýho než těch skoro sto souřadnic mapy objet. Odhadem se vyjelo tak na tři vícedenní tour a na deset víkendovek.

Na premiéře jsme s Kristiánem řešili, že pro LOKAL hledá vypuštěný nádrže i podle mapy sucha v ČR. To jste nezkoušeli?

Kristián je v tomhle největší hovado! Mapu sucha jsme nezkoušeli, ale zrovna včera jsme spolu kecali v Teplicích, listoval sem znovu LOKALama a je úlet, kolik toho máme každej v rukávu. Nějaký místa jsme si vyměnili, za což moc děkuju a i Kris hodně přispěl k tomu, že Dry season je jaký je. Vždycky mi v českejch videích děsně chyběly všechny ty banky, rádiusy a různý skulptury, který se v naší architektuře přirozeně moc nevyskytujou. Nakonec ale můžeme mít všechno. Stačí se zamyslet, pohledat, vzít lopaty, košťata, stany a život nemusí bejt jen o stále se opakujících pěti spotech. Kdo hledá, najde!

Jaký typ nádrže je podle tebe na skejtování nejlepší? Opuštěný koupaliště, vypuštěný požární nádrže, přepady přehrad…?

Všechno má něco do sebe. Nejpříjemnější na skateboarding jsou samozřejmě koupaliště, který jsou stavěný tak, aby se člověk nemohl odřít, povrchy bejvaj hlaďoučký. U nádrží měli hrubost betonu samozřejmě někde, takže to pak o dost víc bolí, haha. Byl jsem ale překvapenej, jak se kluci poprali i s hnusnejma panelovejma spotama se spárama, který znamenaly jistou smrt! Největší úlet pro mě byl ten nově zrekonstruovanej přepad přehrady, kde Fanda dělá ve videu fs ollie a flip do fakie. Skateparkovej beton, krásnej rozjezd, ideální rádius, ty záběry miluju!

Veselé historky z natáčení?

Zážitků bylo dost. Každý místo si vyžadovalo jinej přístup a nejvíc asi vzpomínáme na to, jak kolem nás v autě někde u Loun kroužil samozvanej myslivec a vysvětloval nám, že tam nemáme co dělat. Dokonce nám demonstrativně ukazoval pušku, ale byl tam na kopci jeden bod zájmu a nedalo se tak nic dělat. Vzali jsme na sebe riziko, dojeli roštím po polní cestě až těsně pod vrchol a zjistili, že nádrž je úplně o hovně! Při tomhle projektu se nikdy nevědělo, jestli ta hodinová cesta, hledání a úklid k něčemu budou. Oskejtovat se podařilo snad 90% míst a pak jsme si mohli vybírat, co se do finálního editu vejde a co ne. Musím říct, že jsme měli štěstí a když už byla pruda, dalo se to ukecat a stejně si trik odnýst.

V zinu, který jste k videu vydali, je Bukowskiho citát o psech, co mají styl. Jak to souvisí s tímhle videem?

On to byl asi první text, co Roman Špaček do zinu cvičně nalil a vzhledem ke krásný fotce Polara a tomu, že je to zrovna Bukowski, kterej je nám všem blízkej, jsem si prostě nemohl dovolit protestovat, haha.

Vypadá to, že tématický videa vás poměrně baví – podzemní garáže, vypuštěný nádrže… co bude příště?

O tom teď přemejšlím furt. Nádrže ale v hlavě zatím nic nepřekonalo. Byla to taková naše šedesátková Kalifornie po česku. Jsem na ten projekt šíleně hrdej a všem, co nám s ním pomohli hrozně děkuju. Narozdíl od podzemních garáží, ve kterejch mám kvůli přehnanejm hlídačům do teď deprese, se ale do koupališť, nádrží a ditchů moc rád kdykoli vrátím. Některý můžou bejt i super přínosem například pro full Charge video, na kterým teď s Mitchem a týmem tvrdě makáme.

Na závěr: výhody a důvody natáčení skateboardingu pouze ve spoďárech? 

Kluci jezděj tak dobře, že mi přišla škoda to „vnímat“ jen čipem kamery o velikosti pár cm čtverečních, tak sem tý náloži triků prostě nastavil celý tělo. Ne, často bylo vedro, potily se pivka z předchozí noci, nikdo kolem, tak sem si odlehčil. Jen sem nečekal, že to někdo nafotí a udělá si z mý super atletický postavy prdel v podobě dvoustrany v zinu! Soudě podle množství instastories s mou osobou se lidi ale hodně kvalitně pobavili, takže to veřejný ztrapnění stálo za to.

Díky za rozhovor Jirko, skejtujte a buďte svoji!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s