Seestadt Aspern – vídeňský smart city plný spotů

Je to sice už loňská záležitost, ale nemůžu se o ní nepodělit. V rámci naší návštěvy východní Říše a jejího hlavního města jsme zamířili i do nově vzniklé čtvrti zvané Seestadt. Hlavním bodem našeho zájmu byl menší betonový skatepark schovaný pod mostem, což se nám toho času s ohledem na aktuální meteorologické podmínky víc než hodilo. Nicméně vlivem extrémně silného větru od přilehlého jezera jsme nakonec zabloudili dál do hloubi této čtvrti a odhalili její neskutečné poklady…

Nemá smysl asi jmenovat nějaká konkrétní místa a spoty, vzhledem k tomu, že se z valné části jedná spíš o různé menší zídky a schůdky. Co mě ale zarazilo bylo to, kolik se jich v téhle čtvrti plné novostaveb nachází.

Z naší domoviny je člověk zvyklej, že když někde bují nová výstavba z 99% se jedná o byty nebo kancly navazující bezvýhradně na již existující infrastrukturu. Jinými slovy: žádnej developer nemá zájem vytvářet veřejný prostor kolem svých staveb, protože to prostě nemůže většinou nijak zpeněžit. Zatímco jeden metr čtvereční určený k bydlení prodá až za 100 000 Kč, park s lavičkama mu většinou žádný zisk nepřinese, proto se často omezuje pouze na parkoviště, který se zpeněžit už dá.

Proto bych chtěl vyzdvihnout tenhle osvícený přístup Vídně, která je v tomhle hodně napřed a z čtvrtě Seestadt Aspern buduje smart city, jak ho u nás známe maximálně z utopických snímků. Autonomní autobusy, soběstačnost díky solární energii či nejvyšší dřevostavbu na světě nevyjímaje.

Pro skejtra pak Seestadt nabízí nepřeberný množství drobností na dobrých površích – od vln na hlavní třídě, přes lavičky u campusu až po zídky kam se podíváš.

Návštěvu tohohle streetovýho zábavního parku vřele doporučuju. Já sem se tam ztratil jak Alenka v říši divů, protože jediný co mě zajímalo je, jestli za rohem není náhodou nějaký další spotíček… a on tam vždycky byl!

Mrkněte se sami a při cestě do Vídně bych to určitě nevynechával:

https://www.aspern-seestadt.at/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s