Rozhovor Tomáš Weimann

Dneska si dovolím poněkud obsáhlejší ántré, ok? První zmínku o tom, že skateboarding není samospásný a je dobrý kromě něj něco dělat jsem zaznamenal v rozhovoru s Jirkem Šimkem někdy léta páně 2000(?). Od té doby uběhlo skoro 20 let, během nichž jsem tohle tvrzení opět mnohokrát úspěšně ignoroval. Až jsem to dopracoval do fáze, kdy si vlastně dalším skejtováním spíš kontinuelně zhoršuju to, co jsem doteď neřešil.

Nelze tedy očekávat, že po dvou dekádách scaybordinku, kdy ti bylo jedinou rehabilitací zvedání půlitrů, z čehož máš tak akorát tenisovej loket, se věci daj dohromady tak nějak samy od sebe. Je třeba tomu štěstíčku jít takříkajíc trošku naproti a zajímat se.

Wemiho si možná starší z vás pamatujou jako starýho Staliňáka, co uměl lazer flipy, fs 360 shoveity a no inward 360 v hrozným popu. Jak se stalo, že tenhle člověk je dneska profesionální trenér a dělá i pro českou skate repre? A jak to souvisí s mou invliditou? Sleduj řádky níže…

Čau Tome, já bych začal tím, že bych se zeptal prvně na tvou skate kariéru. Pamatuju dobu, kdy jsem tě na stránkách časopisů a ve spoustě videí vídal skoro pořád. A pak od určité doby jen výjimečně. Co to? Zranění? Nový priority, nebo obojí dohromady?

Ahoj Jirko, tak nějak obojí dohromady plus ještě pár věcí navíc.:)

Zraněný jsem byl, celkem vážně jsem si odrazil obě paty a skoro půl roku jsem nemohl jezdit, měsíc jsem dokonce nemohl ani chodit. Jen po kolenou, to mi doporučil pan doktor. Ze zranění jsem se ale dostal a jezdil dál.

Po nějaké době se mi podařilo dostat do GLOBE EU a přestěhoval jsem se do Barcelony, kde jsem mohl jenom jezdit, trošku takovej sen tehdejší doby. Dnes už to tak rozhodně nevidím..:D

No ale bohužel se staly nějaký vážný problémy u mě v rodině a já se musel vrátit, i přesto, že jsem měl tak skvěle nakročeno.

Po návratu už to šlo všechno rychle, potřeboval jsem víc peněz, tak jsem si musel najít práci, do toho přišel vztah a už na skate nezbylo moc času..

Je ale fajn, že ten rok co jsem na nějakou dobu přestal jezdit mi vyšel rozhovor v Boardu a vyhrál jsem celkem velký závody ve Strašnicích.

Jakou roli ty máš vlastně v český skejtový reprezentaci?

Mám roli kondičního trenéra, ale zároveň se snažím být i jejich podporou. Piťu je oficiální týmový trenér, ale snažíme se všechno řešit dohromady.

A kdo má co na starosti?

Trenér repre má na starosti tým a jeho podporu a já cvičení, ale jak jsem psal, snažím se Piťuovi pomáhat i s tou podporou.

Jak ses k tý současný roli vlastně dostal? Ty si asi dělal osobního trenéra už předtím, ne?

Vzhledem k tomu, že trenéra dělám už několik let a na skejtu jezdím celý život se to prostě sešlo.

Kluky znám opravdu dlouho a když přišli s nápadem tréninků, neváhal jsem ani vteřinu.

A skate v kombinaci cvičením je super, můžeš pořád zkoušet něco nového. Navíc ke skejtu je potřeba makat na spoustě věcí.

Tím bych už asi opustil lehce mandatorní vložku týkající se repre a pustil se spíš k jádru toho, čemu se primárně věnuješ v obecnějším měřítku. Ty se teda zabýváš nějakým koučinkem v kombinaci s fyzioterapií?

Úplně nejde říct, čemu se věnuji primárně, protože se snažím kombinovat všechny důležité styly cvičení. Jde o kombinaci správného dýchání a držení těla, zpevnění středu těla (takový rádoby fyzio), kondičnímu cvičení, cvičení s vlastní váhou, posilování, protahování a mobilitě (to je pro skejťáka hodně důležité) a částečně i józe.

Určitě bych chtěl říct, že všechno co s lidma dělám jsou věci, které sám praktikuji.

Víc OG už to být nemůže…

Přijde mi, že se teď fyzio ve skateboardingu těší docela popularitě – vzniká dost věcí, který jsou na poměry skateboardingu dost odborný. Čím myslíš, že to je? Je to (jako v mým případě) nutnost spojená s pokročilým věkem, nebo je to už taková integrální součást toho, co jsou dnes profi skaters?

Na tohle je podle mého názoru jednoduchá odpověď. Je to díky tomu, že se skateboarding dostal tam, kam se dostal. Stal se z něj normální sport.

V jakémkoliv jiném sportu je důležité na sobě makat a starat se o sebe.

Ono by to teda mělo být u každého člověka. Sportovec nebo ne, musíš pro sebe něco dělat.

Já jsem rád, že se to dostalo takhle daleko, protože si alespoň lidi začnou uvědomovat, že pro svoje zdraví musí něco dělat.

Klasický Wemiho motanice

Říkal si, že sociálním médiím moc neholduješ, ale už si taky rozjel svůj Insta účet. Instagram je pro váš obor docela fajn médium, ne? Dr. Kyla Browna, Daily Push a jim podobný sleduješ?

Několik let jsem na sociální sítě nadával. FB nemám už skoro 5 let a instagram jsem si skoro před 2 roky zrušil. Myslím si, že lidi moc nezvládají sociální sítě a místo toho se jimi nechájí ovládat.

Musíš podle mě vědět, proč to mít a používat to jen k tomu, to jsem po těch letech zjistil.

Takže jsem si asi před měsícem udělal instagramový profil a chtěl bych touto cestou lidem pomáhat, motivovat a inspirovat.

A přesně jak píšeš, sleduji pouze lidi z mého oboru, kteří mě samotného inspirují.

Když bych si měl představit nějakej typickej tréninkovej plán pro skejtra, co by obsahoval? Balanční cvičení, posilování nohou, protahování trupu…? Jakej je ten „papírovej“ ideální skejtr? Jakým mixem aktivit se tam dostat?

Kdybych měl vypíchnout ty opravdu nejdůležitější aktivity, bude to protažení, zpevnění středu, zlepšení rychlosti nohou, stability a posílení ramen.

A co je naopak typickej problém skaterů? Jakože o fotbalistech se třeba říká, že maj zkrácený nohy z běhání atp. U skejtra bych tipoval, že to bude chtít ty silný a rychlý nohy, ale co je třeba ještě důležitý a lidi to často přehlížej?

Typickej problém skejtrů je pohyblivost kyčlí a protažení. Silný nohy nejsou na skate moc potřeba. A jestli je něco potřeba posílit na skate, tak je to horní část těla Hlavně ramena, kvůli pádům, aby si předešel úrazu.

Nějaký výživový poradenství je už nad rámec tvý působnosti? Že bys třeba klukům na zastávkách SLS zakazoval piva… 😊

Nene naopak, snažím se pomáhat i co se stravování týká. A zrovna alkohol jim zakazuju.:D

Ještě by mě v rychlosti zajímal tvůj názor na různý fyzio trendy pronikající do skateboardingu:

Dynamickej nebo statickej strečink?

Oba dva, dynamickej před jakoukoliv sportovní aktivitou a statickej po nebo ve dnech volna.

Foamrolling?

Určitě ano, 2x – 3x týdně.

The Ragun a tomu podobný masážní přístroje?

Másažní pomůcky jsou určitě skvělý doplněk a jsem rozhodně pro. Sám používám skoro každý den.

Jóga?

Určitě ano! Nejlépe 1x týdně.

Kinesio tejpy?

V akutních případech ano, pokaždé mi tejpy pomohly ulevit od bolesti.

Masáže?

Jednou za čas by měl určitě každý zajít. Minimálně 1x měsíčně.

Ledový vany?

Také hodně doporučuji. Sám se každé ráno sprchuji studenou vodou.

Aby si z toho čtenáři odnesli něco praktickýho: co bys jim poradil dělat před a po každým skejtování?

Před ježděním se určitě zahřát a rozpohybovat tělo, ideálně si chvíli zaskákat na místě, rozpohybovat končetiny (hlavu, ruce, trup a nohy) a udělat si pár cviků na protažení.

Během ježdění si dávat pauzy, pít hodně vody + si dát pokaždý nějaké ovoce a nepřehánět to s ježděním (2 hodiny max).

A po ježdění si dát určitě 5-15 minut statický strečink, podržet pár poloh a pořádně to prodýchat.

Takže tak. Pokud by vás zajímalo to, co Wemi dělá, doporučuju sledovat jeho Instagram: https://www.instagram.com/tomas_weimann_/

Příadně i další zahraniční zdroje jako:

https://www.instagram.com/dr.kylebrown/

https://www.thedailypush.com/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s