Vladimir festival 2019

Když jsem před třemi roky v jednom videu na youtube, publikovaném Rios Crew z Maďarska, zahlédl záběry skateboardingu této party v chorvatské Fažaně, kde navštívili undergroundový festival Vladimir, v hlavě se mi začla honit myšlenka na to zajet se na tento festival podívat. Před rokem jsem si tuto myšlenku začal víc a víc utvrzovat, po tom, co jsem zahlédl krátký dokument s předním organizátorem Nicolou Racanem. A jelikož naše parta Pessertive crew vypustila letos video s názvem The Ultimate Pessertive Remix, shodli jsme se s Javi Varillasem na tom, že oficiální premiéru uděláme právě ve Fažaně.

Facebook sem, facebook tam a do našich rukou se dostal email právě na Nicolu. Po pár emailech bylo jasné, že koncem září vyrazíme k moři, abychom mohli odprezentovat náš počin.

Jak vlastně tento festival vznikl? Jednoduše, s velkým úsilím a útěkem od nudy. Když Nicola před devíti lety se svými přáteli přemýšlel co by mohli pro své město udělat, které v minulosti bylo přístavem námořního vojska bývalé Jugoslávie, aby se dostali z nudy, rozhodli se uspořádat jednodenní festival, který měl oslavovat věc, kterou mají nejraději, a to skateboarding. V tu dobu vůbec netušili, že po 9 letech se tento festival rozroste do větších rozměrů a že se nebude odehrávat pouze ve Fažaně, ale i v přilehlém přímořském městě Pula a národním parku Brijuny, který byl v minulosti sídlem jugoslávského diktátora Tita.Letošní ročník odstartoval foto exhibicí nesoucí název What others see far, I leave behind v Brioni Hotelu. Nejznámějším vystavujícím byl z mého pohledu Brian Lotti, který bohužel nebyl přítomen. Po následovném zahajovacím přípitku se šlo do dvora, kde byl skate market nezávislých značek, kde se dali zakoupit skejty, oblečení a různou skateboardovou dokumentaci od dvdček až po ziny. A pak se konečně zahájilo promítání filmů! Filmovým openerem byl TUPR, který teď je už k vidění i na Live Skateboarding Media! Jelikož všechno toto dění bylo tak úžasné a pisatel se cítil jak Alenka v říši divů krát malé dítě čekající na Vánoční nadílku, popíjel vší radostí pivní zlo Laško a vetšinu dalších filmů si nepamatuje. Teda až na 10 let starej slovinskej náser zvaný To Nie Hec, který zahřeje u srdíčka všechny co si tohle video pustí.Druhý den odstartoval v odpoledních hodinách skate jam v kasárenském lesíku. K vidění tu byl vidět třeba Tom Remillard, ex Polar rajdr Michal Juras a nebo Gosha Gosha Konyshev. Po tom co se všichni ze session nebo po odpoledním vyspávání kocoviny dali dohromady, šlo se kolem sedmé hodiny večerní na náměstíčko Fažany kdy se rozezněla španěla v rytmech flamenca v podání Daniela Lebrona. Pak probíhala video projekce, která byla neskutečná. První video You Slid Througt od Jacksona Davise, pojednávalo o skejtovém tripu za oceánem a je vidět, že i neznámí evropští jezdci si dokážou pohrát s hlubokými bowly. 

Následovalo video Dno z dílny Absurd Skateboards. Jedinou výjimkou bylo Vans video Mockba, který bylo díky sponzorům festivalu bylo promítáno taky a při představovačce se před plátnem objevil skoro kompletní evropskej Vans tým. Co potom bylo k vidění už sis, čtenáři, mohl někde v internetu prohlédnout. 


Posledním kouskem bylo video s Anglického ostrovu Jersey a ti co ví, tak určitě předpokládají, že rychlé nohy Glena Foxe se aspoň minimálně jednou v tomto videu objeví. Pak jako vždy následoval přesun do kasáren, kde se jela párty do ranních hodin. Třetí den byl vyjímečný. Nejenom sluncem a mořem, ale i tím, že se přesouvalo do města Pula, kde každému street skaterovi strdéčko zaplesá a určitě je dobré tam vyrazit mimo turistickou sezónu a vyzkoušet své skillz.


Večerní promítání již nebylo pod širákem, ale v regulerním kině, kde měl i výstavu fotografií známý španělský zabiják Julian Furones, který první den příjezdu ztratil svůj milovaný fotoaparát a aby toho nebylo málo, tak i svůj skejt.


Promítání probíhalo spíše v dokumentárním duchu a video, které určitě všechny i pobavilo bylo Reaktions od maďarského skatera Davida Mikulana.
To ale nebyl vrchol celého večera! Po promítání se vyrazilo na hrad, kde měl svou výstavu legendární Josh Stewart. Po přivítacím drinku pronesl Josh svou řeč a byl moc rád a i v obdivu, že takový projekt jako je Vladimir film festival neexistuje nikde nasvětě. Následně se nám otevřeli dveře do výstavní místnosti, kde byla exibice k 20 letům Static videa. Nejenom, že si člověk mohl prohlédnou videa, fotografie, ale dokonce ve vytrýnách byly vystaveny všelijaké artefakty, které se týkaly Static videí a byli použity při točení této série. 


Nakonec nás všechny vykopli z hradu a tak ještě proběhl parádní downhill do centra a následná kalba na jednom malém náměstí. Co se dělo po tom, to si asi všichni dokážou představit.

Čtvrtý a tudíž i poslední den se konal na přilehlém ostrově Brijuni. V podvečerních hodinách bylo nalodění a jelikož se konal festival, tak všichni měli jízdné pouhých 40 kun (normální jízdné činí 200 kun). Promítání posledních filmů začínalo až cca kolem deváté večerní a z toho důvodu byla skejtová zvěř vyslána do krás tohoto národního parku. 

Po nalezení skeletu srnky nás čekal krásný pohled na to, kolik je zapotřebí skejťáků k pohlazení jedné zebry.

Z důvodu ubývání světelných paprsků a blížící se deváté hodiny, jsme vyrazili směr do amfíku, kde highlitem večera byl 7 let točený film Ye Olde Destruction od Thomase Cambella. Ještě než byl tento film spuštěn, pozval si Nikola před plátno partičku 4 mladíků ze srbského Bělehradu. Ti se totiž v zimě 2018 rozhodli, že dají výpověď v práci a na low cost vyrazí do Barcelony skejtovat. Nakonec ve Španělsku pobyli 72 dnů, a tudíž klobouk dolů. Video se jim samozřejmě taky náramně povedlo, ale už si nevzpomenu, jak se jmenovalo.


Party pak pokracovala na lodi směrem Fažana a následně proběhla rozlučková párty, která se víc než podařila.

Vřele bych za naší posádku doporučil navštívit Vladimir, jelikož tak příjemnou atmosféru a dobré lidi jen tak nepotká člověk každý den.

Fotogalerii našeho Jirky Kotala, který fotil co šlo najdete v následujícím odkazu: https://www.flickr.com/photos/184899569@N08/?fbclid=IwAR22Du8huHdrinHZLTsMTmNw1aKVCcwvAe4ihPSXzyACU9Q_hKOjcjyDzLM

A aby toho nebylo málo, tak Vás čtenáři zvu na Pessertive vernisáž 3000, která se bude konat 30.11.2019 v plzeňské Papírně.

Podepsán: Papa Hyro

1 komentář: „Vladimir festival 2019

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s