Jak vypálit rybník re-sellerům?

DC Lynx, Emerica Ellington, éS Koston 1,2,3,4,5,6,7 a další…

Z prodeje OG modelů skate bot z něčeho, co nemálo lidí nazývá zlatou érou skateboardingu (rozuměj všechno, co bylo víc jak před 10-15 lety a dál) si nemálo lidí udělalo docela slušnej byznys. Model byl jednoduchej – udělat si účet na Insta, zaplavovat ho co nejvíc fotkama starejch skate kecek s populárníma heštegama a velmi lukrativně je nakonec zpeněžit na e-bayi.

ellingtony
Generickej insta příspěvek fenoménu #sk8shoewars

Jestli jste četli článek na Jenkemu o týpkovi, který tyhle starý kecky skupoval, aby v nich jezdil, víte, že to nebyla úplně levná záležitost. Long story short – týpek nechal měsíčně v botách třeba 20 táců s tím, že kvalita materiálů 20 let starejch bot samozřejmě výrazně utrpěla zubem času, takže všechny ty krásný starý Kostony, Lynxy nebo Ellingtony se za pár ježdění rozlepily a nakonec úplně rozpadly.

dc lynx
Nový, nebo starý?

Důvod , proč si mohli reseleři za starý škrpály říkat astronomický cifry byl jednoduchej – nabídka byla víceméně konstantní (respektive se v čase samozřejmě snižovala), zatímco poptávka měla naopak tendenci v čase růst, protože nemálo lidí si chtělo připomenout časy, kdy začínalo skejtovat.

Vlna popularity retro bot známá též pod hashtagem #sk8shoewars doprovázená hesly typu „Bring back OG Accel/ Koston 3/ Lynx/ strap etc…“ vyvrcholila v to, že značky jako éS a DC skutečně začaly tuhle komunitku poslouchat a začaly vracet do hry původní modely. Nejdřív v limitovaných edicích, dneska už je to ale regulérní součást standardní nabídky.

Taky jsem se nechal unést tím, že éS SLB mid se objeví pouze v limitované edici 100ks, takže jsem za ně těch skoro 100 EUR tehdy dal. Když jsem o půl roku později kupoval další na skejtování za poloviční cenu a vybíral přitom ze 4 barev v nabídce X shopů, už jsem dost pochyboval o exkluzivitě svého prvního nákupu.

és slb 95
z éS SLB 95 nakonec limitka tak úplně nebyla, ale bota je to i na dnešní poměry skvělá, to se musí nechat.

Každopádně si myslím, že pokud bude tenhle trend návratů OG bot pokračovat tak, jak to předvádí DC, Etnies, éS a další značky, obdobným způsobem přijdou na buben všichni ti špekulanti s dead-stockem na ebayi. Protože proč by sis kupoval původní Lynxy z roku 95(?) z Ameriky, když si můžeš koupit ty samý nový támhle za rohem ve Snoubiči, Sportisimu nebo nějakým podobným obchodě se sportovním náčiním?

Podobným příkladem je nedávný re-release Dunk Pigeon kolekce. Né snad, že bych se v tom nějak strašně vyznal, ale trošku jsem si o tom načetl a tahle kolaborace je jednou z nejcennějších Dunků vůbec. Tak proč na tom nezarobit vatu podruhé, že? Výsledkem je, že na různých českých bazar serverech jich teď leží mraky, každej za to chce 4-5táců a exkluzivita z toho cejtit už prostě není.

K3
Kostony jsou svatej grál sběratelů skate bot bez ohledu na modelový číslo

Další věc, na kterou tohle honění si vlastního ocasu značek dost poukazuje je absolutní absence schopnosti vytvořit nový design, který by se stal stejně legendárním jako původní modely. Ačkoli nejsem úplně jejich fanouškem, přijde mi, že jako jedna z mála značek to umí docela obstojně Supra, jinak je to nuda, nuda, šeď a točení se v kruhu.

Na druhou stranu z vlastní zkušenosti musím uznat, že vylepšené OG modely tak, jak je dělá třeba éS jsou jednoduše skvělé. Ať už jde o Accel slim nebo už výše zmíněné SLB mid – ty boty svého času prostě vypadaly nadčasově a díky drobným úpravám jako jsou lepší vložky, tenčí cupsole, než byli schopní vyrobit před 20 lety, je radost v tom jezdit.

es scheme
Poslední přírůstek – re-release éS Scheme

Takže co jsem tím chtěl říct? Je sice super, že značky vyslyšely naše volání po návratu klasickejch modelů, ale zároveň tím tak trošku ukazují, že v současné době jsou tak trošku prázdné, bez vize a potenciálu se vrátit tam, co si je všichni pamatujeme.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s