U/U Studio v Kodani

Kluci z U/U studia se vydali načerpat inspiraci do Kodaně, kde bydlí jejich kolegně Lucka. Nějaký výlety, který ukazují spoty v Kodani jsme tu už měli od IGY, ale co takhle se podívat na tohle město z hlediska filozofie využití veřejných prostor pro skateboarding…? 

Slova: Martin Hrouda

Proč jsme jeli pro inspiraci na výlet do Kodaně je asi jasné. Lucie Hlavsová už tři roky v Kodani bydlí a „hygge“ je v prostě v kurzu. Co je lepšího než říct, že jedete na služební cestu, která vypadá tak, že tři dny v kuse skatujete po kodaňských spotech s podzimním sluncem v zádech?

_DSC2736

Jak jste si určitě všimli, Kodaň k sobě poutá čím dál větší pozornost skateboardové komunity a není to náhodou. Samozřejmě za tím stojí úspěšné závody Copenhagen Open s konceptem závodění na veřejných místech po dobu pěti dní, ale také v tom hraje svoji důležitou roli dlouhodobá a usilovná snaha vedení města proměnit Kodaň v nejlepší místo pro život. Radní si na jednání o rozvoji města dokonce zvou zástupce skateboardové asociace a ptají se jich, co a kde mají postavit, aby dostali mládež od monitorů do ulic a tím pádem místní čtvrtě ožily.

_DSC3143

Například, architekta města Kodaň Tina Saaby (od roku 2010) na své přednášce v Praze zmínila vzorový příklad centrály banky SEB (bílé cestičky s banky viz foto). Stavba se postavila v bývalém brownfieldu a její okolí bylo navrhnuto tak, aby přilákalo do okolí co nejvíce lidi. Výsledkem byl perfektní skate spot.

Banka se domluvila se skaters, že když budou místo udržovat čisté a bez grafitů, mohou tam jezdit a nikdo je nebude vyhazovat. Obě strany jsou spokojené a místo funguje.

Od banky samotné to byl skvělý marketingový tah – dosáhla image banky pro mladistvé a fotky s jejich bankou v pozadí se objevily na internetu po celém světě.

_DSC3109

V Česku by banka najmula ochranku, která by skateboardisty vyhazovala, nebo na ně rovnou volala policisty. Stejně, jako se děje na Nové scéně v Praze, kde náhodní kolemjdoucí volají na skateboardisty ochránce zákona.

 

O Kodani a jejích spotech toho bylo poslední dobou napsáno již mnoho a nerad bych opakoval známá fakta. Všeho moc škodí a věřte, že i Kodaně;)

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s