Konflikty mezi skatery a ostatními obyvateli města jsou na denním pořádku ve většině měst. Ačkoli se skateři adaptovali na využití současné městské infrastruktury, jejich činnost bývá často označována za vandalismus. Australské Melbourne se rozhodlo s tím něco udělat.
A to tak že z gruntu! Narozdíl od zbytku světa začali nahlížet na skateboarding jako sportovní aktivitu a ekologický a zdravý dopravní prostředek, který dokáže nejenom zpříjemnit život ve městě, ale třeba i zvýšit objem cestovního ruchu.
Jeden z agrumentů, který za tím stojí je bohužel skateboarding na Olympiádě. Ale pokud to funguje na veřejnost a pomůže to k zlěpšení skate infrastruktury, proč ne, že?
Město samotné začalo pracovat na vytvoření skate plánu města (zde) a zlepšení infastruktury pro skateboarding. To vše je podložené poměrně obsáhlou studií (zde) adaptace změny využívání veřejného prostoru (skoro 50 stránek).
Naštěstí udělali i zjednodušenou verzi (zde), která popisuje plán a hlavní přínosy.
Je na tom znát, že jde o administrativní dokument, tudíž velká část „bullshit pro veřejnost“, ale obecně je tam hodně zajímavých myšlenek, jak přetvořit využívání veřejného prostoru vě městech tak, aby se skateboarding stal plnohodnotným dopravním prostředkem a zároveň byl v souladu s aktivitami ostatních občanů.
Jestli tohle dopadne, tak se Barcelona může jít bodnout!