Skateboarding is not

Skateboarding is not….

Je zvláštní, že daleko víc tom, jaké věci  jsou, říká to, co o něčem tvrdíme, že není, než to, co o tom tvrdíme, že je. Máme zafixovanou určitou podvědomou tendenci se vyhrazovat vůči něčemu, o čem víme, že tak trošku vlastně jsme, ale nechceme si to přiznat. Se skateboardingem je to stejné. Lidi se ho už víc než 40 let snaží popsat, ale ve finále to vždycky sklouzne k trošku cliché frázím o svobodě, volnosti atp. V poslední době se objevilo několik reklam, hesel nebo tvrzení, které definují, co skateboarding není.  Na každým šprochu, pravdy trochu, nebo ne?

Skateboarding is not

Skateboarding není zločin

Tahle legendární hláška, která se stala dokonce svébytnou značkou hardwaru u Bullet, je už takřka zlidovělou frází. Lehce ublížené obhajování se skaterů, že vlastně na tom, co dělají není nic špatného. Skateboarding bude vždycky stát trochu na hraně zákona. Když se Vás stařenka hrozíc holí ptá, proč ničíte lavičku na náměstí, když Vám před měsícem postavili ve městě skatepark, jak odpovíte? To nevysvětlíš….

Skateboarding není sport

Tahle hláška se stala claimem nové kampaně Nike SB se Stefanem Janoskim – jejich nejvykouřenějším a nejmíň sportovním riderem. Nike se tak zoufale snaží zakrýt to, jak dramaticky skateboarding mění sport, že ve své kampani tvrdí, že to vlastně sport není a že je to o té zábavě…. Skateboarding ale sport je! Skateboarding je jediný sport, při kterém můžete na spotu zaspávat kocovinu, nebo grilovat ve skateparku a přitom pořád můžete tvrdit, že ho děláte. To je podle mě super, ne?

skateboarding is not

Skateboarding není hra

Další z portfolia NIKE SB sloganů.  Pokud jde o to, že marketingoví mágové chtěli říct, že na rozdíl od zápasu v kolektivních sportech skateboarding jakožto věc vkusu a určitá forma umění (to už je ale hoodně velká nadsázka) nemůže mít jasného vítěze, je potřeba se ptát, proč má Street Leauge tak propracovanej systém hodnocení? Navíc skateboarding MŮŽE být hra. Už jste hráli někdy na ZMRDA? Rozdíl je jen v přístupu k „prohře“.

the product of boardom

Skateboarding není pro holky

Tohle prohlásil jakýsi Nyjah Houston v rozhovoru pro neznámý plátek jménem Thrasher. Boha jeho! Když jdete skejtovat, nechte ego a libido doma ve skříni! Podívejte se na video z Girls jamu na letošním Van Doren Invitational a ruku na srdce – nejezdí tam snad všechny ty holčiny tisíckrát líp, než vy?

Skateboarding is not

Skateboarding není hobby

„…a není ani sport.“ Tahle hláška Iana MacKaye vytržená z kontextu jeho přednášky byla srovnatelným Facebookovým morem jako posty o smrti Robina Williamse. Každopádně nic proti ní, jako celku! Iana si vážím a chápu, že chtěl demonstrovat přesah skateboardingu nad rámec běžného vnímání veřejnosti. Nad ten rámec, se ale naprostá většina masy logicky nikdy nedostane. Takže pro ně skateboarding je prostě hobby…a to je ještě ta lepší varianta

Skateboarding is not
Neal Unger – nejstarší skater

Skateboarding není pro dospělé

Tady zase musím trošku navázat na Iana. Jaktože skateboarding není pro dospělé? Pokud není pro dospělé činnost, ve které lidem navzájem nezáleží na rase, původu, věku ani socio-ekonomickém statutu, pak už není dospělé asi nic.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s