Weartest Lakai Howard: Lákai Vás?

První letošní wear test se věnuje nejtypičtějšímu příkladu toho, co znamená firma založená a vedená skatery – Lakai už od svého vzniku byla vždycky na 110% spjatá se skateboardingem, ždáný blbosti okolo. „Skater-owned company“ s sebou nese  hodně konotací. Z hlediska kvality je to hlavně zažitý předsudek, že skateři sice ví, jak má vypadat skate bota, ale už moc nedokážou ošetřit kvalitu ve výrobě. Kdokoli kdy mluvil o Lakai mi řekl, že jsou sice super, ale….a následovala většinou stížnost právě na kvalitu a výdrž bot. Novej promodel spoluzakladatele Lakai je novou generací jejich produktů, kdy se značka snaží odpoutat o legendárního vulkanizovanýho modelu Manchester a přinést novou generaci technických bot vyvinutou výhradně skatery.

THE PRODUCT OF BOARDOM - WEARTEST LAKAI HOWARD

Rick Howard už není v letech, kdy by chodil každej den točit pro novej videopart, ale o to víc si užívá skateboarding pro zábavu a věnuje se i věcem, tak trošku mimo skejt. A přesně taková je i jeho bota – vizuálně je na první pohled znát inspirace klasickou polobotkou (vlastně když se na botu díváte shora, je iluze takřka dokonalá). Dá se říct, že čím dýl rideři jezdí, tím se přímo úměrně zvyšuje jejich odpor k vulkanizovaný podrážce a RH není výjimka. Svršek boty je osvědčenou one piece toe-cap variantou, jako byl např. Vans Chukka nebo éS Firstblood. Pokud do tohohle setupu dáte kvalitní semiš a dobře provedený dvojitý prošití (obojím Lakai Howard disponuje) , je to prakticky blbuvzdorná kombinace. Na tomhle není co zkazit – vypadá to dobře a funguje to.

Celej test Lakai Howard se tak točil hlavně kolem atypický podrážky, na který tenhle zaručenej recept na úspěch stojí. XKL podrážka je super hned v několika ohledech – od prvního momentu je hodně flexibilní a má boardfeel možná lepší než klasická vulkanika, jelikož se cit neztrácí mezi několika lepenýma vrstvama na podrážce, ale impulz nohy jde přímo na grip. Další super předností XLK je právě grip, kde bych se nezdráhal použít klasické přirovnání o hovně a košili, protože Howardy od prvního momentu drží na prkně jako přibité. Přitom je skvěle vyvážen poměr tvrdosti materiálu a jeho přilnavosti.

THE PRODUCT OF BOARDOM - WEARTEST LAKAI HOWARD

Že je grip ok už zaznělo, ale příjemným překvapením je taky to, že ani při záměrném brzdění na downhillech „na pekaře“, si materiál udržel dostatečnou hloubku vzorku a opotřebení ze spodu podrážky bylo minimální.  Stinnou stránkou XLK podrážky je její dekorativní proužek, který lemuje bok boty. Osobně bych hnědý proužek klidně oželel, protože je náchylný k praskání zejména v ohybech. Nemá to sice vliv na funkci, ale nepůsobí to dobrým dojmem, na druhou stranu, dokud drží tak to vypadá moc hezky. Nedostatkem podrážky vyrobené z jednoho kusu, která je superflexibilní a má dobrý boardfeel je nutně jediná věc – flexibilita i tam, kde jí nechcete. Ačkoli XLK je na špičce nižší než na patě, chybí ji pevnost ve střední části, takže dopad na hranu není nic příjemného.

Většina bot, která se snaží o co nejtenčí vnější konstrukci podrážky kvůli flexibilitě, pak hojně dohání ochranu boty tlustou vnitřní vložkou nebo integrovaným gelem v patě. Kupodivu tohle není případ Howardů – vložka je tenoučká a moc nárazů neabsorbuje, stejně jako samotná XLK podrážka. Pokud zrovna neskáčete schody, je to ok, ale po pár hodinách přeci jen poznáte, co amíci míní slovním spojením „sore foot“. Každopádně bych to nebral jako mínus! Pro mě osobně je sympatičtější bota, která se nesnaží mít všechno, ale naopak chce být nejlepší volbou pro lidi, kteří jezdí technický  low-impact skateboarding, kde je potřeba hlavně grip a boardfeel.

THE PRODUCT OF BOARDOM - WEARTEST LAKAI HOWARD

Velkou předností Lakai Howard je pohodlí – od prvního okamžiku, kdy je vyndáte z krabice je to prostě moc pěkná bota, nikde není nic navíc, nikde nic nechybí…prostě super. Nechybí centrování jazyka gumičkama, který teď firmy čím dál tím víc flákaj, takže jazyk furt sjíždí do stran, roluje se atd., ale rozhodně ne u týhle boty. Z hlediska odolnosti svršku boty má Howard taky velký plus. Jak už padlo – tvar boty inspirovanej polobotkou je v semišový variantě nezničitelnej. Zajímavě je ale řešený logo na boku. To je záležitost, se kterou bojuje velká část skejtovejch výrobců – chce aby při pohledu ze strany byla bota jasně identifikovatelná, tudíž je nenapadne nic lepšího, než za bok našít tak velký logo, jak to jen jde. No jo, jenže to je samozřejmě nejnamáhanější část skejtový boty, takže ledabyle přišitý logo je často první věc, která jde  pryč, co na tom, že máte třikrát prošitou špičku….no ale to není případ Howardů, který mají logo natavený zváštním gumomvým materiálem, takže nejenže nezačne odpadávat, ale de facto i je další ochranou boku boty.

THE PRODUCT OF BOARDOM - WEARTEST LAKAI HOWARD

Celkově je hodnocení Lakai Howard hodně pozitivní. Bota má sice nějaký rezervy, ale ví o nich a netváří se, že je univerzálním receptem na všechno, což je sympatický. Pokud chcete botu na ježdění na bednách, manuálky a celkově moderní technickej skateboarding, kterej vyžaduje hodně citlivou botu s výborným gripem. Howard je tak dobrou variantou pro lidi, který hledají co nejcitlivější botu, ale vulkaizovaný boty typu Janoski pro ně nabízí příliš málo ochrany nohy a zároveň chápou, že tenhle typ boty zákonitě nemůže bez chyby utlumit skok z dvaceti.

Odolnost – 8/10

Flexibilita – 9/10

Boardfeel – 10/10

Grip – 9/10

Dopady – 6/10

 

 

2 komentáře: „Weartest Lakai Howard: Lákai Vás?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s