„Teplý“ songy ve skate videích

Z hlediska muziky šlo vždycky dělit většinu skejtovýho tábora do dvou skupin – punkáči a hopeři. Tyhle dvě skupiny spolu vedou nekonečnou debatu o tom, který z jejich hudebních žánrů ke skateboardingu sedí víc. Problémem je ale to, že v dnešní době je už v obou táborech  tolik lidí, že je pak vlastně jedno, kterej hudební styl je lepší, protože preferencí totožný hudby, triků a značek – což jsou základní parametry, kterýma se skater definuje vůči veřejnosti – pak všechno vypadá a zní stejně.


Takže abych zachoval „outside the box“ přístup, podívám se na hudbu ve skate videích trošku jinak. Proč by někdo použil do videa jinou hudbu než punk nebo rap? Hodí se to ke skateboardingu víc? A je to skutečně tak teplý, jak slýchávám, kdykoli v  minirampě v Garáži zapojím svůj přehrávač?

Hlavním smyslem hudby ve skate videu by měla být nějaká její přidaná hodnota. Ideálně ve smyslu doprovodného podkresu. Pokud chcete znásobit její efekt, musíte jí trošku vnímat a podle toho přizpůsobit obraz. Pokud děláte technický kombo, asi nikdy nepojedete tak rychle, abyste stačili tempu the Exploited, který jste si vybrali jako hudbu do profilu. Máte natočený jen triky na jedný bedně doma ve skateparku? Pak je ideální dát jako hudbu houpavej rap bez refrénu, protože pak je to teprve nuda a šeď.

Co by ne, pokud není střihač lemra a má koncept…

Není taky vůbec od věci přemýšlet nad textem songu, který jste si vybrali. To je právě ta linka, která může vaše video posunout někam dál, protože v dnešní době je videopart takřka jediným způsobem jak oslovit lidi, které reálně neznáte. Nemusí za vás mluvit jen triky a to od jaký značky máte boty!

Intro hudba

Jestli jste kameraman a chcete ve svým videu zachytit onu „nepopsatelnou křehkou krásu skateboardingu v slowmo HD“ pak je intro místem, kde se můžete realizovat. Ve většině případů to sklouzne k zbytečně dlouhejm lifestyle záběrům o ničem, ale když se ví jak na to, je to paráda, marná sláva. Symbolem hudby, která povyšuje skate video automaticky na umění je kapela M83. Kdo viděl Fully Flared a slyšel Lower your eyelides…, ví, o čem mluvím. Gonzales dneska už skládá hudbu k filmům, ale pokud použijete cokoli z alba Hurry up, we are dreaming v kombinaci s několika zpomalenejma záběrama, vytvoříte umění dřív než uvaříte polívku z pytlíku! Za poslední dobu v tomhle trendu pokračovalo pouze Element video Future nature, kde bylo intro hodně lyrický, ale taky vůbec ne špatný.

Zasouváky

Tak za tohle jsem vždycky sklidil asi největší posměch – když reverend Al Green spustí svým sametovým hlasem jeden ze songů, při kterých se holkám podlamujou kolena, jen málokdo věří, že by to šlo spojit se skateboardingem. Důkazem toho, že to jde víc než dobře je Sam Baptista a jeho part z Shortys How to go pro – triple OG technickej Shortys styl v kombinaci s touhle hudbou je něco, co si můžete pustit a dáma vás nevykáže z místnosti. Nebo třeba The Funeral od Band of  Horses – když jste viděli tenhle comback part Guye Mariana, sotva jste přemejšleli jak „teplej“ tenhle song ve skutečnosti je.

Country

Miluju posluchače rádia Kiss Proton, nebo kterýkoli jiný český disko stanice, který tvrdí, že poslouchají všechno, kromě country, protože jim přijde hloupý. Nota bene v český kotlině, kde jsme všichni tak trošku synkové chléva by tahle hudba měla mít tuhej kořínek. Nebavíme se samozřejmě o Honzovi a Frantovi Nedvědech, ale spíš o moderní formě country zvané bluegrass. Formulka : skateboarding + cestování + pivo + skočnej bluegrass funguje poměrně slušně. Z týhle kategorie připomínám team video éS footwear Hitting it close home. Na ten song nefunguje Shazam, takže jestli někdo víte jak se to jmenuje, napište to pls do komentů! Díky! 🙂

Oldies

Časem velká část skaterů tak nějak dospěje k tomu, že jim je jedno, co si o nich ostatní myslí a fláknou si do partu nějakou melodickou pecku z jejich mládí. Bowieho pecka Five years z Pretty sweet je možná starší než Marc Johnson sám. Song skvěle graduje a stejně tak i masakry, který MJ předvádí, což dává celýmu videu spolu s apokalyptickým textem další rozměr, který vypovídá něco dalšího o jezdci a jeho osobě. Chce snad MJ za pět let pověsit kariéru na hřebík? Kdoví…

Dalším případem samorostu je např. Reese Forbes. Upřímně řečeno – když máte koule na to odejít z profi teamu Nike SB, je vám asi jedno co si myslí lidi o muzice ve vašem partu. Takže Reese v klídku vypaluje oldie od The Police v Element Third eye view (to bylo asi první video, který jsem měl doma na VHS) a totálně to zabíjí válem Johnnyho Cashe v Nothing but the truth – When the man comes around. Z toho úplně kape jeho býčí povaha a takový to velikášství, jestli mi rozumíte…

No takhle by se asi dalo pokračovat do nekonečna. Sami máte určitě spoustu oblíbenejch věcí, který jsem tu vůbec nezmínil…a to je na tom právě to pěkný, ne?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s