Znesvěcování kulturního dědictví ve jménu skateboardingu

Nějakou dobu jsme tu neměli Spot searchlight takže vylovíme z rukávu jeden z nedávno nalezených pokladů.

Pokud pojedete autem z Prahy směrem na Příbram musíte nutně projet vesničkou zvanou Milín. Tahle vesnička je zajímavá zejména jednou věcí – na jejím katastru se v roce 1945 potkala osvobozenecká vojska. To by asi většinu z nás nechalo poměrně chladnými, nicméně tehdy byla nálada taková, že tenhle moment setkání dvou armád bylo třeba zvěčnit do mramoru….už jste zbystřili?

Po pravé ruce od silnice směrem na Příbram vznikl na kopečku na hřbitovem pomník připomínající konec války. Ty, kdo očekávají druhého Stalina asi rovnou upozorním, že možnosti místa jsou spíš skromné, aby nedocházelo ke zbytečnému zklamání.

Nicméně i tak má plácek co nabídnout – povrch je tvořen většími kusy nepravidelné žuly, takže sem tam nějaká spára. Na hlavní dominantě – dvou vysokých sloupech asi těžko něco vymyslíte, ale směrem k nim, jsou umístěny tři zkosené kvádry a na těch už by se dozajista dalo něco udělat. Jejich povrch je z hrubší žuly, takže spíš nějaké slidy než grindovačky. Třešničkou na dortu je pak velký mramorový bank z obou stran schodů na příchodu k pomníku, do kterého by se dalo naskakovat z horní plošinky. Odjezd bude trošku horší, až to v bombách dovalíte dolů na trávu, na kterou byste si museli dát kus fošny, nebo být hodně rychlí a před koncem banku udělat ollie na cestu ke schodům.Každopádně skate kreativci určitě něco vymyslí.

Pomník v Milíně u Příbrami tak rozhodně není every day skate místem, ale je určitě vítaným zpestřením na cestě po republice, kde je fajn se na chvilku zaseknout. Jen je třeba mít na paměti, že se jedná o docela významný pomník v české historii a i když je částečně zasvěcen Rusům, rozhodně nemůžete čekat, že Vás za ježdění na tomhle místě někdo pochválí. Ale pro letošek má pomník svou hlavní sezónu – tj. začátek května – za sebou, takže se dá předpokládat, že tam autobusy turistů nepotkáte a budete mít šanci si tam něco vyzkoušet.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s