INTERVIEW : Street Fighters crew

V dnešní době boomu kolem skateboardingu se všechno množí geometrickou řadou – skateparky, značky, triky, lidi. V záplavě toho všeho kolem není vůbec jednoduchý dělat něco tak, abyste vybočili z řady. Trikovej progress je tak rychlej, že vám jen těžko zajistí věčnou slávu, je třeba hledat cesty jinde…..

V okolí Olomouce se už nějakou dobu pohybuje partička, která si říká SF crew (Street Fighters). Jádro týhle bandy tvoří David Iga Grygárek, Marek Kroupa a Petr Muller. První dva jmenované si mi podařilo kontaktovat za účelem společného interview. Takže pokud vás zajímají DIY, betonové překážky, skate časáky a knížky, pokračujte ve čtení! ( Davidovy odpovědi jsou označeny I jako Iga, Markovy M jako Marek 🙂

Davide, ty pracuješ ve firmě Presbeton, která se částečně zabývá výrobou překážek pro skateboarding z betonu. Jak vypadá tvoje práce?

I: Během sezóny je práce dost někdy hodně moc. Jsem tady zaměstnán jako projektant architekt /designer nebo co přesně to je. V podstatě navrhuju lidem okolí rodinných domů z výrobků které má firma v sortimentu a vyvíjím nové výrobky v oblasti doplňkové výroby venkovní architektury (mobiliář a skateboardové prvky). Než jsem se ke skateboardovým prvkům a mobiliáři dostal trvalo to cca 4-5 let. Zpočátku jsem to dělal po asi 3 výrobcích ročně. Před dvěma roky jsem to toho skočil po hlavě a udělal dvě velké série univerzálních výrobků a teď domýšlím další a doplňuju je. Taková pilotní akce byla výstavní plocha v Pardubicích na pobočce, která je veřejně přístupná a bude ještě doplněna novinkami. Shodou okolností v této době jsem začal obchodovat s Mysticem (zrovna kousek tady stavěli skate plazu).

IGA – frontside na výstavní ploše v Olomouci

Jak se k vaší práci staví město? Podporuje vás? 

M: Představitelé měst se musí logicky zavděčit především mase, proto jdou peníze jinam. Problém je taky to, že v naší zemi se myšlenka spolupráce veřejné správy a občanů teprve rozvíjí, upozorňujou na to především architekti a lidi co se zabývají územním plánováním. Tady je tradice udělat projekt podle sebe a je jednodušší neptat se lidí, jak se jim to bude užívat. Je to obrácený vzhůru nohama. Proto to obracíme zpátky a taky se nebudeme města ptát, v některých případech reagujeme spontánně drobnýma úpravama na místa, který k tomu vyzívají. Je to nejistá a trochu kontroverzní cesta, na druhou stranu investujeme do města vlastní peníze a budujeme tak infrastrukturu pro skateboarding. Nejlegračnější na všem je asi fakt, že jsme schopní udělat spot za zlomek peněz, oproti některým předraženým projektům, který třeba ve finále nejsou ani bezpečný, ani nereflektujou směr, jakým se teď skateboarding ubírá. Zvykli jsme si dělat věci sami, pronajímáme prostor na krytou rampu, co kluci postavili. Člověk je takhle nezávislej, i když musí vynaložit prostředky a práci. Na druhou stranu, kdyby bylo víc lidí schopných se takhle organizovat, můžou vznikat opravdu velký věci. ·

Nedávno klukům vyrostl v okolí krásnej ditch spot

Kde berete inspiraci na nový překážky? (viz Poděbrady:) 

I: Na Poděbrady tam jsem si řekl, že vyzkouším netradiční věci. Tak jsem udělal manuál jako betonové kry různě výškově poskládané.

M: Iga je fanatik, co se týče skejtových spotů. Pořád ho pozoruju prozkoumávat nový plazy, netradiční skateparky, ale i architekturu jako takovou – v zahraničí se staví šílený věci. Ale i DIY spoty jdou strašně dopředu a dokazujou, že skateři jsou sami sobě nejlepším projektantem. Čím dýl člověk jezdí, tím víc ho lákají nový tvary anebo se snaží zrealizovat pro sebe spoty nebo jejich koncepty, jaký zná jenom z videa.

Igova improvizace na téma  manual box v Poděbradech

 

Jak vznikla knížka o spotech Barcelona skate spots? 

I:  Když jedu někde na nějaký trip musím pracně hledat spoty. Samozřejmě ty profláklé zná každý, tak sem si říkal že by to mohlo spoustě lidem usnadnit práci, napoprvé jsme udělali 30 výtisků a teď budu dělat dotisk s menším updatem.

 

Knížka o spotech v Barceloně

Jaká na ní byla odezva (třeba i ze zahraničí)?

I: Ze zahraničí nic moc, posílal jsem to pár časopisům a nikdo z nich se nebyl schopen ani ozvat, cca 15 knih jsme prodali v ČR a myslím, že prodám i další, pár lidí se mi ozvalo

Kdybste nevěděli, čím si v roce 2013 ozdobit zeď, tenhle kalendář bude určitě super volba!

Co jste postavili za spoty?

I: Tak těch spotů bylo hodně ze začátku bedny, raily, streetový spoty, vždycky to skončilo na tom že tam byl bordel. Prostě skejťáci po sobě neumí uklidit, postupně jsme přešli na betonový komponenty a pak celobetonový tak nějak podle historie se jezdilo u Billy (to byl jeden z nejlepších spotů v Olomouci, co kdy byl) na fakultě, černá cesta, Baumax, Neředín, Presbeton, nějaký domáznutí na mostě. No bylo jich dost 🙂

M: Většinu z našich spotů shrnuje fanzin, kterej jsme vydali ku příležitosti skejtové výstavy v únoru.

Wallride ve stoce

Co z nich ještě stojí?

M: Jeden ze spotů už je zničený, něco se opotřebovává. Nejvíc jsme asi rádi za to, že se zčásti udržel projekt, kterýmu jsme věnovali v podstatě celý léto. Začali jsme stavět poblíž skateparku v Neředíně, na domněle opuštěným místě za hangárem. Místo vypadalo fakt mrtvě, soudě podle nepořádku a faktu, že člověk mohl při kropení včerejšího betonování na spotu narazit na postaršího zbohatlíka na motorce s očividně zaplacenou buchtou, která mu podle všeho nejspíš zavazovala tkaničku u boty, ..hehe. Poté, co jsme postavili hip s hranou a rádius, se objevil majitel pozemku. Protože to byl rozumnej chlap, překážky mu na tom daným místě nevadily a uznal „sofistikovanost stavby“, nechal to tak. Bohužel jsme ale museli rozebrat kostru „žraločího hřbetu“ a nemohli pokračovat v dalších velkolepých plánech s tímto místem. Na druhou stranu se nám podařilo „legalizovat“ spot na soukromém pozemku. Ze začátku se zapojilo do stavby i víc lidí, což nám hodně pomohlo, to v souvislosti s tímto místem taky dost ceníme.

Kluci na stavbě v Neředíně

Používáte na stavbu DIY spotů nějaký díly z Presbetonu? Dlaždice, obrubníky atp?

I: Většinou ano, hodně bazénové lemy nebo schodnice, ale dají se použít i obrubníky a bednění, hlavně teď mám nový výrobek – parkovací obrubník, to bude bomba!

Pavel Gončarov na DIY spotu

Nejzajímavější spoty ve Vašem okolí?

I: Koupaliště Náměšť na Hané a secret spot stoka

M: Přísně střežený přednádraží a je tu spousta téměř neskejtovatelných jednotlivostí co mě fakt baví.

Petr Muller – wallride

Nějaký další zajímavý projekty, který připravujete nebo jste dělali.

 I: Tak záměrů je hodně nevíme zatím co se podaří a jestli na to bude síla, chtěli by sme postavit minimálně jeden street spot materiál na to bude otázka jestli bude nějaké povolení.

M: Iga konstantně přichází s designama na trika a nechává je tisknout. Na podzim bysme měli uspořádat druhou skejtovou výstavu ve spřízněným prostředí galerie U mloka. No a pořád hledáme „TO MÍSTO“, hehe.

Tuhle nádržku kluci objevili v Prostějově

Dokumentujete svojí činnost? Chystáte nějaký video?

M: Pro zábavu a na památku fotíme, nemáme žádnýho kameramana, občas někdo něco natočí a sestříhá, jak umí. Máme kamaráda Kubu, kterej umí a udělal pro nás pěkný videa. Pro minulou výstavu sestříhal Marcus materiál z výstavky Presbetonu a Igův trip z Číny, pro nadcházející výstavu chystáme video, který by mohlo mít i trochu dokumentární povahu a vtáhnout do toho co děláme i lidi, kteří třeba do skejtování moc nevidí, protože úprava a stavba spotů je teď pro nás nedělitelnou součástí toho, jak skejt chápeme.

I: Máme nějaký fotky a chystáme video kde budou jednotlivé spoty popsané, dokonce jsme i vydali časopis který si mohl každý koupit na výstavě kterou jsme loni měli a byla částečně zaměřená na skateboarding.

IGA – stylovej flip na BU2R překážce; foto: David Buček

Výstava o skateboardingu? To zní dost zajímavě, co jste vystavovali a kde? 

I: Vloni jsme vystavovali v galerii U mloka, část byla zaměřena na street art, část na skateboarding, měli jsme tam takovej street corner kde byly modely různých elementů které se vyskytují na ulici a dali jsme jim design, pak designy na polámaných deskách, které spojoval příběh člověka co jezdí na skejtu, potom fotografie světových spotů.

M: Výstavou jsme chtěli i s pomocí toho časopisu informovat o tom co děláme a ukázat jak nás skateboarding inspiruje i v další tvorbě, proto se tam kromě čistě skejtových věcí objevily i obrazy, koláže, skulptury, fotky, objekty z různých materiálů. Příště bysme se chtěli trochu víc zaměřit na veřejnej prostor a najít způsob jak výstavu v galerii propojit co nejlíp s tím, co se ve spojitosti se skejtem děje venku.

Momentka z výstavy – model Love parku

Davide, dost často dáváš na FB nějaký vizualizace různých prostor – to je na nějakou další výstavu? 

I: To jsou jenom ideové návrhy a spíš mě zajímá jak se k tomu lidi staví, na další výstavu chystáme skulptury a více zaměření na skateboarding.

Petr Muller – nosegrind, foto: David Buček

Očividně máte kladný vztah ke klasickým tištěným médiím. Jakou myslíte, že mají skate časáky budoucnost a roli v současnosti, kdy je všechno online? 

I: Na videa je internet určitě lepší, ale na fotky nekompromisně tištěná média. Ziny mají trvalejší a hmatatelnější hodnotu a kdykoliv se na něco chci mrknout, nehledám někde ve vyhledávači archiv – vezmu časák a čumím.

M: Internet už vždycky bude mít nespornou převahu ale má i svoje nevýhody, může být totálním propadlištěm dějin. Myslím, že lidi nepřestanou dělat ani klasický tištěný ziny, i kdyby to mělo být jenom z nostalgie. Hmatatelná věc se dokáže sama připomenout a myslím že na člověka dokáže silněji zapůsobit, je to osobnější.

Tom Dittrich – varial heel v Olomoucký fontáně, foto: David Buček

Kluci díky moc za rozhovor ať se daří!!

Pokud si chcete prohlídnout a přečíst SF crew bulletin, můžete tak učinit na tomto odkaze.

Kluci mají na FB skupinu SF crew, kde se pravidelně objevujou novinky jako např. aktální nepříliš povzbudivá zpráva –  oficiální vyjádření zástupců Olomouce, kde se píše proč v Olomouci nevznikne skatepark….

Na závěr ještě Igovo video z cesty do Soulu:

 

 

Poděkování patří kromě Davida a Marka ještě Davidu Bučkovi za svolení k užití jeho fotek

1 komentář: „INTERVIEW : Street Fighters crew

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s