éS ACCEL – historie nejlepší skate boty všech dob

Docela dlouho jsem si v poslední době lámal hlavu, čím opět oživit blog. Nápady byly rozličný a na jejich realizaci v budoucnu doufám dojde, ale prozatím, jsem se rozhodl držet takříkajíc svého kopyta a jako typický sneaker freaker (ti co mě znají ví, že bot opravu nemám málo) jsem se rozhodl vytvořit historickou perspektivu ikonický boty od ještě ikoničtější z

načky, která ale k mé neskonalé lítosti doplatila na špatný tržní podmínky a nástup gigantických obuvních firem do odvětví výroby skate bot. Řeč není o nikom menším  než o éS footwear!!

 

 

Značka éS vznikla před zhruba 15lety jako odnož SOLE tech, který v té době tvořilo pouze Etnies ( v současnosti pod SOLE tech  spadá taky Emerica, Altamont, Etnies+, Thirty-Two ). Vznik této značky skrze zakladatele Etniesu, Sole tech CEO, skateboardistu a ekologa  Pierra Andrého Senizerguese byla odpověď na v té době rostoucí fenomén high tech skate bot, které měly kořeny zejména v basketbalu. Nutno říct, že éS si opravdu našlo svoji pěknou „market nieche“ a její fungování se zapsalo do historie skateboardingu zlatým písmem.Stejně jako její nejznámější bota Accel….

První model éS Accel – rok 1995

 

Model k 15. výročí Accelu v legendárních barvách Konstonova prvního modelu. Poznáte rozdíl?

 

Accel patří k éS „since day one“. Sice to nebyl úplně první model a po internetu kolují zvěsti, že kdysi dávno se stejná bota objevila s visačkou Etnies, ale přes to všechno, se tahle bota z první kolekce stala téměř přes noc hitem. Pierre André se při jejím designování řídil heslem, že co si člověk udělá sám je stejně nejlepší, takže kompletní návrh pochází přímo od něj. Na svou dobu měla bota typický „bulky shoe“ tvar (US výraz pro pořádně vystlanou botu, schválně si zkuste dát Accel vedle Janoskiho promodelu od Nike a hned pochopíte co to znamená), ale naopak vynikala svou výdrží, která byla v té době asi 4x vyšší než u ostatních bot. Velmi rychle si jí oblíbily všechny hvězdy, které pro éS tehdy jezdily – jezdil v nich Koston, Tom Penny, Arto Saari, PJ Ladd…. Důležitým vizuálním prvkem, který Accel přinesl botám éS bylo „obrácené C“ na boku boty, díky němuž se stala značka snadno identifikovatelná a zároveň se dala snadno přenést na nové modely, které jednoduchým způsobem odkazovaly na původní Accel.

 

Jelikož esencí značky éS byla inovace, bylo jasné, že ačkoli se z Accelu stal hit, je nutné jí dál upravovat a vylepšovat. Tak vzniklo několik variací na téma Accel, které se snažily ještě vylepšit původní verzi, ale navzdory tomu se původní podoba boty udržela v katalogu až do úplně poslední kolekce Spring 2012.

Můj osobní favorit – Accel Plus

 

Accelerate – první model s gelem v podrážce
Maccel – přetechnizovanej macek

 

Většího remaku se Accel dočkal až v roce 2006, kdy už naplno běžela éra šílenství po jednoduchých vulkanizovaných modelech. Trendu maximálního zjednodušování bot ještě navíc s vulkanickou podrážkou, kde je vám skoro všechna technologie k ničemu éS narozdíl od Emericy nikdy moc nerozumněl a ve finále to byl možná jeden z důvodů jeho pádu. Nicméně se dokázali dobře popasovat s tím, co je momentálně in a Accel  tak zhubnul o nějaký ten molitan a místo klasického cupsolu dostal na spodek vulkaniku. A zase to byl hit, nedá se svítit! Tenčí bota, skvělý boardfeel v kombinaci s výborným tvarem původního modelu přispěly mimo jiné i ke zvolení Silase Baxter-Neila skterem roku, protože když se podíváte na jeho profil na éSpecial, v ničem jiným Silas v té době nejezdil. Později se vulkanizovaný Accel alias Square One dočkal i vyšší verze mid, která líp chránila kotníky.

 

Oblíbenej Square One v barvách és team manažera Scuba Steva.

Další zlomový okamžik pro Accel nastal v roce 2007. éS se narozdíl od jiných značek nechtěl vézt na vlně „skejtovech cviček“ ( termín Honzy Václavovice 🙂 a rozhod se světu ukázat, že high tech cupsole modely dokážou strčit vulkanizoaný boty do kapsy. Tak vznikl Accel TT (top technology). Původní silueta se opět zúžila, model dostal novou flexibilnější cupsole podrážku s G2 gelem pro lepší tlumení nárazů a tenčí Flo tounge – jazyk z pěny s vylepšenou ventilací. Pokud bych měl přidat na tomto místě vlastní zkušenost, jednalo se o botu s největší výdrží v historii skate bot (samozřejmě úměrně k funkčnosti). Pokud jste v „TT-čkách“ pouze chodili nebo se vozili na skejtu, vypadaly tyhle boty ještě po dvou letech jako nový. Malá revoluce, kterou ale skejtovej svět zahleděnej do vulkanický éry víceméně ignoroval. TT-čka vznikly kromě klasický low verze poprvé i ve verzi high top s „velco strapem“ na suchý zip. Vznikly taky v nejrůznějších exkluzivních kolaboracích, zimní verzi nebo ve verzi „one piece“, kdy byl celej svršek boty vytvořenej z jednoho kusu kůže a švy byly pouze nakreslený.

Klasickej éS Accel TT

 

Zimní Accel TT Climate Control
Exkluzivní Accel TT Deluxe
Accel TTL – první bota z jednoho kusu

V té době už to ale bylo se značkou docela nahnutý a potřebovala zásadní impulz, který by jí vrátil na výsluní. Z hlediska Accelu, se očekávaným zachráncem měla stát Accel 3G, kterej pořád razil technickej cupsole proti zdi. Bohužel se mu ani přes mnoho vypepšení jako byla  svrchní ochrana prstů, ještě lepší Flo Tongue a například Heel Lock, díky kterému se pata v botě nehnula z místa, opět nedostalo odpovídající pozornosti ani úspěchu.

 

Poslední cupsole – Accel 3G
Trošku hip-hopovej: Accel 3G high

Posledním mohykánem v odkazu dědictví modelu Accel bylo představení vylepšené verze vulkanizovaného modelu  – Square One. Jakkoli by se mohlo zdát, že éS jeho přestavením rezignoval na svoje ideály technických bot, není to tak úplně pravda. V předposledním roce existence éS přišla jejich laboratoř pro vývoj technologie speciálně pro skateboarding STI Lab s technologií STI Fusion, která zjednodušeně eliminovala možnost vzniku hlavního defektu vulkanické podrážky – odtržení podrážky od boty. Díky své štíhlé siluetě přinesl Square Two model éS zpátky její oblibu i mezi lidmi, kteří s ní neprožili skvělých 15 let, ale koupili si jí zejména proto, že byla „prostě cool“ bez ohledu na její historii.

První obrázky Square two v klasický éS červený vzbudily docela rozruch.

 Fenomén Square Two však neměl dlouhé trvání, protože éS už byl na sklonku roku 2011 hodně vyšťavenej z hledání receptu na porozumění lidem, kteří si nechtějí kupovat boty, které jim pomůžou líp chránit jejich nohy a skejtovat déle a proto na podzim roku 2011 Pierre- André oznámil, že si éS bere „tvůrčí pauzu“ čímž jí neformálně pohřbil. Jakkoli jsem vnímal jeho rozhodnutí dost nelibě jakožto člověk, který na éS vyrostl, z dlouhodobého hlediska jsem nucen ocenit jeho rozhodnutí „skončit v nejlepším“ i když by měl jistě možnost značku prodat nějaké bonitnější korporaci, která by z ní udělala druhé Adio.

Kolaborace s člověkem, který to všechno zdokumentoval – Atiba Jefferson

To byl příběh značky éS a historie jeho nejznámějšího modelu Accel, který se stal bestsellerem a víc než 15let se držel na špičce skate bot. Pokud si chcete připomenout jeho slávu, máte poslední šanci vyrazit do obchodů, protože aktuální kolekce Spring 2012 by měla být tou opravdu poslední. Ať se rozhodnete pro kterýkoli z výše popsaných modelů, vždycky dostanete za svoje peníze super skate botu a poctíte tak značku, která víc než 15 let dělala pro skateboarding to nejlepší! Pokud vás historie značky éS zajímá nad rámec toho, co jsem psal já, doporučuju, tenhle timeline vzpomínkovej web.

 

 

R.I.P. éS footwear!!

 P.S.: Kdybyste měl někdo tu knížku od Atiby Jeffersona, rád jí od vás odkoupím! 😉

 

1 komentář: „éS ACCEL – historie nejlepší skate boty všech dob

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s